Linuxexpress

LINUXEXPRES

 • Ucelenejšie informácie o Ubuntu 22.04 LTS

  Ivan Kmeťo

  Vývoj pripravovanej verzie linuxovej distribúcie Ubuntu 22.04 s dlhodobou podporou pokračuje. S pribúdajúcimi zmenami a správami od vývojárov sa potvrdili aj niektoré očakávania. Nové Ubuntu prejde čiastočne na GNOME 42, hoci zatiaľ bez komponentov GTK 4.

 • Linux Mint sa spája s Mozillou kvôli Firefoxu

  Ivan Kmeťo

  Stabilná verzia distribúcie Linux Mint 20.3 je už dostupná na stiahnutie pre všetkých užívateľov. Poslednou novinkou z vývoja Mintu je užšia spolupráca vývojárov s Mozillou a prvé výsledky tejto spolupráce by mohli užívatelia vidieť už tento týždeň.

 • Vydanie jadra Linux 5.16

  Ivan Kmeťo

  Dokončenie novej stabilnej verzie jadra Linux 5.16 prišlo po predĺžení vývojového cyklu počas sviatkov. Novinkami sú opäť zlepšenia podpory nového hardvéru, súborových systémov a iných funkcií jadra, podobne ako aj opravy chýb či lepšia ochrana proti bezpečnostným zraniteľnostiam.

 • Joshua Strobl odstúpil z projektu Solus

  Ivan Kmeťo

  Joshua Strobl, ktorý je dlhoročným vývojárom a jedným z vedúcich správcov distribúcie Solus, odstúpil zo svojej pozície v projekte. Aj naďalej sa bude venovať vývoju desktopového prostredia Budgie a zrejme sa tiež pripojí ku vývoju distribúcie SerpentOS.

 • Pripravované novinky v distribúcii Fedora 36

  Ivan Kmeťo

  Do nadchádzajúcej verzie distribúcie Fedora 36 sa postupne dostávajú prvé novinky a aktualizácie softvérových balíčkov. Vývojári pripravujú aj niekoľko iných zmien, ktoré budú pravdepodobne predstavené už s vydaním Fedory 36 o tri mesiace.

 • Veľký počet zmien v OpenRGB 0.7

  Ivan Kmeťo

  Nová verzia nástroja OpenRGB 0.7 pre zjednotenú konfiguráciu RGB podsvietenia hardvéru na rôznych operačných systémoch, vrátane Linuxu, prišla s množstvom noviniek. Okrem dlhého zoznamu nového podporovaného hardvéru boli prerobené aj nastavenia a správa pluginov.

 • Súhrn správ z vývoja Wine 7.0

  Ivan Kmeťo

  Dokončenie aktualizácie nástroja Wine 7.0 sa postupne blíži s vývojovými verziami, ktoré už teraz každý týždeň pridávajú desiatky samostatných opráv chýb. Veľká časť z týchto opráv sa dotkla aj hier. Vydanie stabilnej verzie Wine 7.0 by mohli užívatelia očakávať zrejme už tento mesiac.

 • Koniec vývoja a podpory CentOS Linuxu

  Ivan Kmeťo

  Vývoj CentOS Linuxu sa skončil už pred dvoma mesiacmi s vydaním jeho poslednej aktualizácie, ktorá pridala novšie verzie softvérových balíčkov. S koncom roku 2021 však prišiel aj koniec oficiálnej podpory. Alternatívne distribúcie ponúkajú svoje vlastné nástroje pre jednoduchú migráciu systému.

 • Neptune 7 prechádza na využitie Zswapu

  Ivan Kmeťo

  Jednou z ďalších linuxových distribúcií založených na Debiane je aj Neptune, ktorý vo svojej poslednej stabilnej verzii prebral nové aktualizácie. Užívateľom však pribudli aj rôzne úpravy desktopového prostredia KDE Plasma a tiež prechod na Zswap ako pomoc menej výkonným zariadeniam.

 • Prívetivejší elementary OS 6.1

  Ivan Kmeťo

  Nová verzia elementary OS 6.1 predstavila ďalšie novinky, ktoré by mohli opäť zjednodušiť používanie tejto distribúcie aj pre menej skúsených užívateľov. Zmenami prešiel správca aplikácií, podobne ako aj dizajn a funkcie desktopového prostredia Pantheon.

| Dátum vydania:neznámy
Naspäť do zoznamu RSS noviniek
Jazyk webu

Vitajte
Prihl.meno alebo email

Heslo:[ ]
Date / Time
 
Posledné články