Linuxexpress

Root.cz - články

 • Jak zabalit kolegům data do balíčku v R

  redakce@root.cz (Root.cz: Petr Kajzar)
  Je fajn mít veřejně přístupná data, která mohou všichni libovolně zpracovávat. Někdy jsou data sice dostupná, ale nejsou veřejná. Pokud pracujete v R, můžete svým kolegům data zabalit do balíčku.
 • Sudoku: řešení hrubou silou

  redakce@root.cz (Root.cz: Jiří Raška)
  Jak říkal můj kolega: když máš v ruce kladivo, tak ti všechno připadá jako hřebík. Opět se vracím k řešení nějaké hry, a sice Sudoku. Nejdříve zkusím řešení s využitím síly Depth-first search (DFS).
 • Softwarová sklizeň (27. 1. 2021)

  redakce@root.cz (Root.cz: Jiří Sluka)
  [1 minuta čtení] Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes využijeme externí zařízení jako sekundární obrazovku, nastavíme parametry některých Vulkan/OpenGL překrytí, přeložíme text a nakonec přečteme nebo poslechneme knihu (či audioknihu). Pomocí nástroje Deskreen můžete transformovat libovolné zařízení (kde lze spustit webový prohlížeč) na sekundární obrazovku pro vaši sestavu nebo notebook. Podporuje ale také promítání hlavní obrazovky na externí zařízení. Tento režim je možné provozovat v plnohodnotné podobě nebo s omezením pouze na konkrétní aplikaci. Pro bezpečnou komunikaci mezi oběma stranami je využito end-to-end šifrování.
 • Raspberry Pi Pico s RP2040: proč vlastně vyvíjet vlastní jednočip?

  redakce@root.cz (Root.cz: Adam Hořčica)
  [4 minuty čtení] Raspberry Pi Foundation představila nový model Rispberry Pi nazvaný Pico. Opustila svoji doménu jednodeskových linuxových počítačů s výkonným procesorem a pustilo se do vod malých embedded procesorů, na kterých Linux nepustíte. To by ještě nebylo tak zajímavé. To, zajímavé na tom je, že se rozhodli na toto tažení vytvořit vlastní mikrokontroler — tedy dnes po vzoru Apple M1 bychom měli asi použít termín „own silicon“ — nazvaný RP2040.
 • Proudy (streams) podporované systémem Redis

  redakce@root.cz (Root.cz: Pavel Tišnovský)
  [27 minut čtení] Systém Redis se používá v mnoha oblastech. Může sloužit ve funkci distribuované key-value databáze, vyrovnávací paměti atd. V Redisu 5 navíc byla představena nová technologie implementující proudy (streams). 1. Proudy (streams) podporované systémem Redis
 • Firefox Proton: první pohled na úpravu panelů v prohlížeči

  redakce@root.cz (Root.cz: Redakce)
  Vývojáři Mozilly představili ve Firefoxu Nightly první úpravy týkající se vzhledu panelů. Zatím jde o drobné změny, které ale naznačují, jak bude Firefox za pár měsíců vypadat. Podívejte se na obrázky.
 • Postřehy z bezpečnosti: svéráz studentského sdílení intimností

  redakce@root.cz (Root.cz: CSIRT.CZ)
  [4 minuty čtení] Dnes se podíváme, jak je riskantní svěřovat pochybné fotografie aplikacím slibujícím soukromí, dále na aktuální malwarovou kampaň zaměřenou na operační systém Linux a další bezpečnostní novinky. Aplikace pro sdílení soukromých fotek je tajně ukládala bez vědomí uživatele. Vyplulo to na povrch, když výzkumníci narazili na webech Amazonu na databázi tří set tisíc citlivých fotek, pocházejících z aplikace Fleek. Ta je dnes už nefunkční, ale tvořila alternativu k rozšířenému Snapchatu. Její devízou bylo sdílené fotky ihned smazat, takže si uživatelé, zvláště pak studentských kampusů, zvykli posílat jejím prostřednictvím svou nahotu, drogy a alkohol… protože proč ne? Aplikace je bezpečná a fotky se vzápětí smažou.
 • První distribuce inspirovaná iPadem, Fedora mění filozofii odkládacího oddílu

  redakce@root.cz (Root.cz: Filip Zatloukal)
  [2 minuty čtení] JingOS je první distribuce inspirovaná iPadem. Linuxová distribuce Fedora představila běh zRAM v paměti pro zajištění komprimovaného odkládacího oddílu. Mezi vývojáři Debianu probíhá diskuse o tom, jak se stavět k „vendoringu“. JingOS je nová linuxová distribuce postavená na Ubuntu určená pro dotyková zařízení. Podle vyjádření vývojářů se jedná o vůbec první distribuci, která se inspirovala u iPadu. Uživatelské rozhraní tak připomíná svým vzhledem a chováním iPadOS, pod kapotou se ale skrývá linuxové jádro. JingOS přichází i s vlastní sadou aplikací jako je kalendář, správce souborů nebo webový prohlížeč. Kromě tabletů a telefonů půjde tento systém spustit i na běžném PC. Cílem jeho tvůrců je vytvořit podobný ekosystém, jaký nabízí například Apple nebo Microsoft.
 • První úspěšný render s Apple M1 GPU, LG licencuje WebOS

  redakce@root.cz (Root.cz: David Ježek)
  [6 minut čtení] GhostBSD 21.01.15, Paramount+ v březnu, Linux 5.12 a Nintendo 64, Chrome 89 a AV1 kodér, KDE Plasma 5.21 Beta, Ubuntu 21.04 s GNOME 3.38, kevlarová Leica M10, Snapdragon 870 5G, Intel Optane končí. První letošní verze uživatelsky přívětivé variace na FreeBSD je na světě. Tvůrci tentokrát soustředili síly na pročištění systému, což mimo jiné znamená odstranění kancelářského balíku LibreOffice a komunikátor Telegram z výchozího výběru balíků pro instalaci systému. Stalo se tak kvůli pracím na podpoře ZFS RW, kde lze nyní konfiguraci se ZFS provozovat i na strojích se 4 GB RAM.
 • Máte třetí vlnu? A mohl bych ji vidět?

  redakce@root.cz (Root.cz: Petr Kajzar)
  Pandemické vlny zřejmě nemají žádnou definici. Jde vlastně jen o shodu vlády, médií, lidu, že tomuhle kopečku na grafu budeme nějak říkat. Pojmenování vyvolává dojem, že jsme něco poznali a provedli nějakou akci.
| Dátum vydania:neznámy
Naspäť do zoznamu RSS noviniek
Jazyk webu

Vitajte
Prihl.meno alebo email

Heslo:[ ]
Date / Time
 
Posledné články