Linuxexpress

Root.cz - články

 • elementary OS 5.1 Hera: linuxový desktop pro běžného uživatele

  redakce@root.cz (Root.cz: David Ježek)
  [3 minuty čtení] Je mnoho systémů založených na Ubuntu a najdeme mezi nimi i variaci na vzhled macOS. Operační systém elementary OS se snaží jít vstříc běžným uživatelům. V nové verzi přináší řadu velkých novinek. elementary OS 5.1 Hera přichází více než rok po vydání verze 5.0 Juno. Za tu dobu tvůrci stihli implementovat řadu věcí, u kterých si celkem úspěšně lze říci, že bez nich muselo být fungování s elementary OS poněkud méně komfortní. Ve stručnosti:
 • Firefox na Waylandu: rychlost a hardwarová akcelerace

  redakce@root.cz (Root.cz: Martin Stránský)
  [4 minuty čtení] Řekněme si upřímně – pokládat Wayland za obecně rychlejší než X11 je pouze ničím nepodložený optimizmus. V tomto případě silně záleží na konkrétním kompozitoru a hardware a jak wayland buffer zobrazuje. Konkrétně Mutter vše nahrává do OpenGL textur takže hodně záleží na rychlosti grafické karty a kvalitě ovladačů. To je také důvod proč EGLStreams a nefunkční otevřené ovladače pro NVIDA jsou pro Mutter/Gnome tak velký problém.
 • Testování Go aplikací s využitím knihovny GΩmega a frameworku Ginkgo

  redakce@root.cz (Root.cz: Pavel Tišnovský)
  [39 minut čtení] Důležitému tématu testování aplikací s využitím jazyka Go se budeme zabývat i dnes, protože si popíšeme velmi zajímavou knihovnu nazvanou GΩmega, kterou lze velmi snadno zkombinovat s frameworkem Ginkgo určeným pro tvorbu BDD testů. 1. Testování Go aplikací s využitím knihovny GΩmega a frameworku Ginkgo
 • Nasaďte dynamický firewall používající data z projektu Turris

  redakce@root.cz (Root.cz: Michal Hrušecký)
  [4 minuty čtení] Co je projekt Turris, to asi není třeba v Čechách představovat. Ale pojďme si jen pro úplnost zrekapitulovat, jak celý projekt vznikl, jak se v průběhu doby vyvinul a jak jeho výstupy můžete použít i vy. Vše začalo zkoumáním, jak probíhají útoky na běžné domácnosti. Náš CSIRT tým měl data z různých honeypotů, ale zajímalo je, v jaké míře se útoky zaznamenané na serverech dotýkají i běžných lidí. Navíc s rozvojem IoT začínaly být čím dál tím více zranitelné i běžné domácnosti. Ale jak zjistit, co se v nich děje? Kdyby tak existovala nějaká sonda, která by sbírala data o pokusech o útoky…
 • Softwarová sklizeň (4. 12. 2019)

  redakce@root.cz (Root.cz: Jiří Sluka)
  [1 minuta čtení] Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes budeme streamovat audio na DLNA nebo Chromecast zařízení, necháme si generovat 2FA kódy v terminálu, vyzkoušíme nástroj pro zálohování za podpory rsync a nakonec si odškrtneme hotové úkoly. 2FA-Auth je skript pro shell, který je schopen vygenerovat kód pro dvoufaktorovu autentizaci (2FA). Pracuje obdobně jako Google Authenticator s tím rozdílem, že není potřeba mobilní zařízení. 2FA-Auth zároveň umožní provést instalaci komponent GnuPG a OAuth, kdy první z nich udržuje token služby/stránky v zašifrované podobě a druhá slouží ke generování 2FA kódů.
 • MicroPython a STM32 na doskách Nucleo32 a Nucleo64

  redakce@root.cz (Root.cz: Peter Fabo)
  [4 minuty čtení] Jednou z možností využitia výkonných MCU je implementácia aplikácií doteraz vyhradených len „dospelým“ počítačom, v našom príspevku sa budeme venovať inštalácii interpreteru Pythonu na platforme ARM. Vývojové dosky STM Discovery a novšie Nucleo asi nie je treba čitateľom zvlášť predstavovať, vďaka firemnej politike STM pozitívne naklonenej bastleniu sú bežne dostupné v rozumnej cenovej hladine. Výkon súčasných MCU, veľkosť pamäte a možnosti on-board periférií umožňujú použitie real-time operačných systémov (RTOS, Zephyr …) ako prostredia pre beh aplikácií.
 • Univerzální testovací nástroj Robot Framework

  redakce@root.cz (Root.cz: Pavel Tišnovský)
  [22 minut čtení] V dnešním článku si představíme univerzální testovací nástroj nazvaný Robot Framework. Ten je určen pro tvorbu akceptačních testů, ovšem používá se například i pro testování uživatelského rozhraní aplikací. 1. Univerzální testovací nástroj Robot Framework
 • eObčanka jako úložiště SSH klíčů [blog]

  redakce@root.cz (Root.cz: Redakce)
  Od 1.7.2018 se vydává občanský průkaz s elektronickým čipem, umožňujícím nahrání kryptografických klíčů spolu s certifikátem, který lze použít k autentizaci vůči informačním systémům. Jak ji použít jako úložiště SSH klíčů?
 • NIX.CZ chce příští rok expandovat do Vídně a opět snížit ceny

  redakce@root.cz (Root.cz: Petr Krčmář)
  [2 minuty čtení] NIX.CZ na své pravidelné pracovní skupině na konci roku shrnul letošní rok a představil výhled na rok následující. Dobrou zprávou je rychlý růst 100GE linek a také připravovaný přípojný bod ve Vídni. Peeringový uzel NIX.CZ během letošního června propojil obě své lokality: v Praze a Bratislavě. Zároveň s tím došlo k redukci cen, mírně byly zlevněny všechny poskytované kapacity. Byl také odstraněn zřizovací poplatek za nastavení portu a nejpomalejší 1GE linka je novým členům nabízena za korunu. Jde o vstřícný krok vůči novým členům, aby si mohli NIX bez problémů vyzkoušet, řekl předseda představenstva Ondřej Filip.
 • Postřehy z bezpečnosti: zase ty kryptoměny

  redakce@root.cz (Root.cz: CESNET CERTS)
  [4 minuty čtení] V dnešním díle postřehů se podíváme na děravou komunikaci u Fortinetu, varování Facebooku, Twitteru a Microsoftu, napadení kryptoměnové burzy, únik dat v obchodu Magento a na další zajímavosti ze světa IT. Výzkumníci objevili několik bezpečnostních problémů v produktech od firmy Fortinet. Slabá šifra – funkce XOR se statickým klíčem - je používána ke komunikaci s cloudovými službami FortiGuard Web Filtr, Antispam a Antivirus.
| Dátum vydania:neznámy
Naspäť do zoznamu RSS noviniek
Jazyk webu

Vitajte
Prihl.meno alebo email

Heslo:[ ]
Date / Time
 
Posledné články