Linuxexpress

Root.cz - články

 • Nintendo Game&Watch – Mario: zpátky v čase díky retro edici kapesní konzole

  redakce@root.cz (Root.cz: Michal Tauchman)
  V dnešním článku bych rád představil jednu retro záležitost v moderním hávu – současnou reinkarnaci přenosných handheldů Nintendo Game&Watch. Ty jsme nosili v kapse v osmdesátých letech, ale i dnes potěší.
 • Femtolisp: dialekt LISPu tvořící součást jazyka Julia

  redakce@root.cz (Root.cz: Pavel Tišnovský)
  Na Rootu již vyšlo více než dvacet článků o různých dialektech jazyků LISP a Scheme. Další dialekt, s nímž se seznámíme dnes, se jmenuje Femtolisp. Jedná se o LISP v tradičním pojetí, který je součástí překladače jazyka Julia.
 • Chrome omezí webům přístup do místní sítě: brání útokům dle standardu PNA

  redakce@root.cz (Root.cz: Petr Krčmář)
  Vývojáři Chrome oznámili, že začnou postupně omezovat přístup webů do místních sítí. Prohlížeč tím zabrání některým typům útoků, které umožňují napadnout zařízení za firewallem. Jak funguje Private Network Access (PNA)?
 • Softwarová sklizeň (19. 1. 2022)

  redakce@root.cz (Root.cz: Filip Zatloukal)
  Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si vyzkoušíme nápovědu pro tvůrce videí, napíšeme si pár ručních poznámek, naplánujeme si úkoly a ozrcadlíme si zařízení od Applu.
 • Proč mám rád velblouda: integrační platforma Apache Camel

  redakce@root.cz (Root.cz: Redakce)
  Používám Apache Camel v různých projektech již více jak deset let a jsem jeho velkým příznivcem. Samotní tvůrci jej označují jako univerzální integrační platformu, ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že pole jeho využití je širší.
 • Šifrované disky na serveru: automatické odemykání pomocí Tang a Clevis

  redakce@root.cz (Root.cz: Petr Krčmář)
  Šifrování disku je užitečná věc a Linux ji má v základu zabudovanou. Co když ale chceme šifrovat disk na serveru a zároveň nechceme přijít o možnost automatického startu. Řešení nabízí duo Tang a Clevis.
 • Komunikace realizovaná úsporným binárním formátem MessagePack

  redakce@root.cz (Root.cz: Pavel Tišnovský)
  Pro komunikaci mezi službami se v současnosti využívá relativně velké množství (serializačních) formátů. Ty můžeme rozdělit na formáty textové (JSON, XML) a binární. Mezi binární formáty patří i MessagePack.
 • Postřehy z bezpečnosti: záplaty od mnoha výrobců

  redakce@root.cz (Root.cz: CESNET CERTS)
  V dnešním díle postřehů se podíváme na záplaty od mnoha výrobců, na nová zadní vrátka, na chybu ohrožující směrovače, na personální změny v Signálu a na ostatní zajímavosti ze světa výpočetní techniky.
 • Linux Mint spojí síly s Mozillou, Ubuntu slibuje vyšší výkon na Raspberry Pi

  redakce@root.cz (Root.cz: Filip Zatloukal)
  Tým kolem distribuce Linux Mint spojí své síly s vývojáři z Mozilly. Canonical slibuje lepší běh Ubuntu na Raspberry Pi. Anaconda, instalátor distribucí Fedora, RHEL a CentOS bude mít webové rozhraní.
 • FFmpeg 5.0 je venku, Ubuntu 22.04 LTS zůstane u jádra Linux 5.15

  redakce@root.cz (Root.cz: David Ježek)
  KDE Plasma 5.24 Beta ukazuje vylepšení, ovladač pro Broadcom VideoCore nabízí double-buffering, Wine 7.0-rc6 opravuje 47 chyb, vydána 60Mpix Leica M11 a nový Fujifilm 200 pravděpodobně od Kodaku.
| Dátum vydania:neznámy
Naspäť do zoznamu RSS noviniek
Jazyk webu

Vitajte
Prihl.meno alebo email

Heslo:[ ]
Date / Time
 
Posledné články